احمد ظاهــــر

دوستان عزیز

چون جدا" تصمیم ندارم با گزارشات لحظه به لحظه از روزهایم در افغانستان شما دوستان را کسل و خسته کنم پس بنابراین در بین خاطراتم گریزی میزنم به مناطقی که از دیر باز عاشق رفتن به اونجاها بودم و بالاخره برام میسر شد.

یکی از این مناطق رفتن به آرامگاه هنرمند بزرگ افغان زنده یاد احمد ظاهر است که من از اوایل نامزدیم با صدای جاودانه این هنرمند خو گرفتم و رفته رفته شنیدن آهنگهایش به یکی از سرگرمیهای روزمره من تبدیل شد .

اولین هدیه نامزدی من کاستی از صدای این هنرمند بود.هنوز هم چند سی دی از این هنرمند توی ماشینم دارم که همیشه در موقع رانندگی به صدای جاودانه این هنرمند گوش میکنم. احمد ظاهر با وجود اینکه سالهاست از میان ما رفته اما جالبه بدونید که هنوز در تمام کوچه و بازار و فروشگاههای افغانستان صداش طنین اندازه . برای من خیلی عجیب بود وقتی میدیدم که حتی کسانی که زمان مرگ احمد ظاهر به دنیا نیامده بودن به صدای او گوش میدن . در خیابانهای کابل شما همیشه صدای موزیک رو میشنوین چون موسیقی در رگ و خون این مردم جریان داره و سالها حکومت طالبان نتونسته اونهارو از این خواسته اشون دور کنه . در رستورانها در بستنی فروشی ها یا بقول افغانها آیسکریم خانه ها همه جا و همه جا شما موزیک را میشنوید و بیشتر از همه صدای احمد ظاهررو

من احمد ظاهر را بخوبی میشناسم اما برای اینکه اونو مستند تر برای شما معرفی کنم به ویکی پیدیا مراجعه کردم و خواندم که

 

احمدظاهر در بیست چهارم جوزای (خرداد) سال ۱۳۲۵ خورشیدی در کابل یا به قولی در ولایت لغمان زاده شد. احمد ظاهر آواز خوانی را از مکتب آغاز نمود و اولین آهنگش را در لیسه حبیبیه خواند. وی پس از نشان دادن استعداد در موسیقی در رادیو افغانستان برنامه‌هایی اجرا نمود.

احمد ظاهر پس از گذراندن دوره دانشسرا (دارالمعلمین) راهی هندوستان شد تا به تحصیلات موسیقی بپردازد. شاید او اولین کسی بود که آلات موسیقی غربی را با موسیقی افغانی وفق داد و سازهای آکاردئون، ارگ و ترومپت و غیره را به موسیقی افغانی هدیه آورد. آوازه او از طریق موسیقی از شهرت پدرش که صدراعظم وقت افغانستان بود بالاتر رفت.

شهرت او آنقدر بر سر زبانها بود و هست که مردم افغانستان هنوز فکر می‌کنند او بهترین آواز خوان افغانستان تا هم اکنون بوده‌است. او در سال ۱۳۵۱ خورشیدی لقب بهترین آوازخوان سال افغانستان را به دست آورد.

احمد ظاهر سه بار ازدواج کرد و ازین سه ازدواج دو فرزند دارد، یکی «شبنم» و دیگر «احمد رشاد» که هر دو خارج از کشور در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند.

احمد ظاهر بخاطر درگیری‌های خانوادگی راهی زندان شد و درین هنگام بود که مادرش درگذشت. روایتی وجود دار که وی پس از رهایی از زندان، در عروسی دختر زمامدار وقت «حفیظ الله امین» بنابر اصرار دخترش، شرکت کرد و آواز خواند. بسیاری بر این عقیده‌اند که این واقعه باعث شد تا حفیظ الله امین به فکر قتل وی گردد و از همین روی، قتل احمد ظاهر را که در سالنگ صورت گرفت را نیز به امین نسبت می‌دهند. پیکر او ابتدا در مسجد حاجی مجید در سردخانه نگهداری و سپس در گورستان «شهدای صالحین» به خاک سپرده شد.

احمد ظاهر نماینده موسیقی کلاسیک افغانستان شمرده می‌شود که آهنگ هائی با مفهوم و جاندار را برای شنوندگان عرضه داشت.احمد ظاهر بیشتر کوشش می‌کرد تا از بهترین، زیبا ترین و معتبر ترین اشعار در آهنگ‌های خود استفاده کند و از همین روی، علاقه او به حافظ، مولانا، سعدی، خیام، بیدل، پروین بهبهانی، عشعری و غیره شعرای زبر دست زبان فارسی بوده‌است. احمد ظاهر به زبان‌های فارسی، پشتو، هندی و انگلیسی آواز خوانده‌است.

آهنگ‌های «خدا بود یارت»، «مادر من»، «از پیش من برو که دل آزارم»، «برایم گریه کن امشب»، «عجب صبری خدا دارد» از جمله آهنگ‌های مشهوری است که افغان‌ها با خود زمزمه می‌کنند.

احمد ظاهر هم عصر شهرت و آوازه گوگوش در ایران بود و عده‌ای این دو را رقیب سالم می‌دانستند. از احمد ظاهر آهنگ‌های زیادی به یادگار مانده‌است که در چهارده آلبوم تدوین گردیده و به شکل صوتی در بازار عرضه گردیده‌است. از احمد ظاهر فقط دو آهنگ تصویری ثبت شده‌است و سایر آهنگ‌های تصویری وی مقتبس از همین دو آهنگ و یا هم عکس‌های وی اند.

احمد ظاهر نه تنها در افغانستان، که بلکه در دو کشور تاجیکستان و ایران نیز علاقه مندان خود را دارد. این علاقه در تاجیکستان به شکل بسیار بالائی وجود دارد و آهنگ‌های وی هنوز هم از بهترین‌ها به شمار می‌رود.

احمد ظاهر نام کهنه‌ای در افغانستان نیست و آهنگ‌های وی هنوز هم علاقه مندان بی شمار خود را دارد، طوری که بیشترین مخاطبان رادیوها آهنگ هائی از احمد ظاهر فرمایش می‌دهند و این باعث شده‌است تا به منظور فرصت دادن به سایر خوانندگان، مجریان برنامه‌های موسیقی آهنگ‌های احمد ظاهر را در برنامه‌های بهترین موسیقی به رقابت نگذارند، زیرا می‌دانند در صورت وجود آهنگ احمد ظاهر، وی برنده بلا منازع خواهد بود.

سالانه از سالروز کشته شدن احمد ظاهر در افغانستان و تاجیکستان تجلیل بعمل می‌آید. در افغانستان رسم بر این است که در سالگرد وی، رادیوها و تلویزیون‌ها برنامه هائی را در مورد وی پخش می‌کنند و تنها و تنها آهنگ‌های احمد ظاهر را به نشر می‌سپارند.

پس با این پیش زمینه روزی از روزهای گرم کابل باتفاق همسرم به آرامگاه این هنرمند رفتیم در قبرستانی به نام شهدای صالحین . آرامگاه احمد ظاهر طی چند دهه بارها ویران شده و دوباره ساخته شده بود و خوشبختانه این بار ما آبادیش را میدیدیم نه اون خرابی وحشتناکی که در زمان طالبان بر سر این نقبره آمده بود  با راهنمائی خیل بیشماری از گدایان خرد و درشت قبرستان به سر قبر این هنرمند رفتیم و برای من جای افسوس و تاسف بود که حتی دولت وقت افغانستان تلاشی برای محوطه سازی و جدا شازی آرامگاه این هنرمند نکرده است .

شعر زیبای خدا بود یارت

قرآن مددکارت

سخی نگهدارت

را که با موزیک زیبائی خوانده بودند زینت بخش سنگ گور این هنرمند بود

عکسها چندان کیفیتی نداره چون هوا بشدت گرم و آفتابی بود و تالم من از دیدن منظره های نه چندان خوشایند در قبرستان مزید علت شده بود. اما با من بیائید و چند دقیقه با من باشید در آرامگاه شهدای صالحین کابل

در این قبرستان ناخودآگاه من صدای ضجه مادران جوان از دست داده را میشنیدم و با خودم میگفتم بر خلاف شهر که ویرانه است اما  کابل چه قبرستان آبادی داره..............

اینهم لینک یکی از آهنگهای زنده یاد احمد ظاهر در یوتیوب برای دوستانی که درخواست آهنگ این هنرمند را داشتند . خصوصا" شهره نازنین البته با سرژ کردن در یوتیوپ میتوان آهنگهای بیشتری را شنید.

http://www.youtube.com/watch?v=wf6SAenRWPA

/ 34 نظر / 274 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حضرت ظریفی

عرض سلام وعید شما مبارک باد![گل] بدینوسیله احترامات ومبارکی عید را از جانب خودم وبنمایند گی از فامیلم برای شما وفامیل محترم ونجیب شمامبارک باد میگویم امید درین غربت سرا که ازدید وباز دید خویشاوندان بدور هستید با گرد هم آمدن سفرهء عید در خانه وخانواده با دوستان همدل وموافق عیدی شاد ومملو از خوشی ها داشته باشید. ارادتمند شما حضرت ظریفی[گل]

لطیف

گزارش های تان خیلی جالب است. منتظر بخش های دیگر هستم

سروش

سلام بر شهلا کجای دیری است که آپ نشدی عید به شما تبریک به کلبه ما سری بزن عیدانه برایت دارم سبز باشی

شاپرک

سلام شهلا جون چقدر مشتاق شدم که آهنگهای زنده یاد احمد ظاهر را بشنوم این بخاطر کلام شیوائی هست که شما دارین آدم را به طرف زیبائیها سوق میدین . موفق باشین

اسفندیار زینل

سلام شهلا جان ممنون از این که از سلطان هنر احمد ظاهر نویشتید . من خودم عاشق احمد ظاهرم از شما خواهانم که احمد ظاهر را بیشتر در بین ایرانیها معرفی کنید هزاران بار تشکر از شما اگر کسی اهنگ های احمد ظاهر را میخاد با ای id با من تماس بگیرید .esfandiarzinal

سروش

سلام شهلا خانوم ! خوشحالم ازاینکه شما رفتین افغانستان واونجا رو دیدین ومن که خیلی به آواز احمد ظاهر هنرمند افغانی علاقه داشتم شما واسه همه علاقمنداش این مشکل رو حل کردین و واقعا صداش ادمو به وجد میاره من که خیلی وقتها دوست داشتم سی دی هاشو گیربیارم شما این زحمت رو کشیدین من یه دوست افغانی دارم که بمن چند تا ازکاست هاشو واسم اورده بازهم ممنون

حبيب

سلام خواهر عزيز از نوشته زياد تعريف شده بود اما متاسفانه من انرا نيافتم نميدانم مشكل چي است ايا از سايت حذف شده؟

حشمت الله

سلام وخسته نباشید واقعاَ تشکر از معلومات تان وخیلی خوش شدم ازاینکه شما به افغانستان تشریف اورده بودید